O mne

Aktuálna ponuka
Galéria všetkých mojich šperkov

Starostlivosť o šperky
Ako si vybrať kameň

Kontakt

Starostlivosť o šperky

Moje milé, ak máte šperky, tak na ne nezabúdajte, noste ich, niektoré denne, niektoré príležitostne.  Lebo iba tak budete mať z nich pravú radosť a nie ich mať len tak niekde odložené v šperkovničke.

Ak sú Vám malé alebo veľké, alebo ak sú pokazené, nechajte si ich upraviť, alebo opraviť a nájdite im vhodné dôstojné miesto. A nezabúdajte na to, že aj o pravé  šperky sa treba starať, čo na začiatok nie je nič komplikované, stačí stará zubná kefka, vlažná voda a nejaký odmasťovací saponát. Pravidelné nenáročné čistenie im  vždy prinavráti „život“, teda jas, brilanciu, ktorá im patrí. 

Ak Vás inšpirujem k tomu, že si teraz vytiahnete svoje cennosti, pospomínate si na všetko, čo ste v súvislosti s nimi prežili, trošku ich preleštíte a začnete opäť nosiť, tak budem mať obrovskú radosť, najväčšiu na svete. Tak ako Vy, keď oprášite tie svoje „poklady“, aj keď sú tie najmenšie poklady na svete.

Moje tipy na starostlivosť o šperky, aby ste si ich udržali v skvelej kondícii a kráse:

 • pravidelne si ich kontrolujte, či nie sú opotrebované, alebo poškodené, či máte dobrú veľkosť — ak nie, zaneste zlatníkovi, neodkladajte to, lebo sa Vám môže stať, že si šperk nebudete môcť dať, hoci by ste ho práve v tej chvíli chceli použiť
 • počas varenia, čistenia a umývania si zložte a odložte šperky
 • chráňte ich pred chemikáliami, najmä chlórom. Ak sa dostane do kontaktu s chemikáliami, opláchnite ich vo vode 
 • zložte si ich aj vtedy, ak vykonávate akúkoľvek činnosť, ktorá by ich mohla poškriabať, alebo poškodiť
 • odkladajte  ich na mäkkú podložku – nie na tvrdý povrch( napr. kúpelňová kachlička), aby sa nepoodierali a nepoškriabali
 • pri skladovaní šperkov ich chráňte pred slnečným žiarením, nadmerným teplom alebo vlhkosťou
 • uschovávajte si šperky na bezpečnom mieste tak, aby ste ich vždy vedeli nájsť

Mnou overený a praktizovaný postup čistenia:

 1. Na čistenie takmer všetkých farebných drahých kameňov stačí pár kvapiek prostriedku na umývanie riadu a mäkká kefka, alebo extra mäkká kefka. Pridajte niekoľko kvapiek saponátu na umývanie riadu (alebo iného jemného odmasťovacieho roztoku) do vlažnej misky s vodou. Extrémne zmeny teploty môžu šperky poškodiť, preto sa vyhýbajte horúcej alebo ľadovej vode.
 2. Namočte šperky na desať minút, aby sa uvoľnila všetka špina a mastnota.
 3. Jemne vyčistite kefkou, opláchnite v čistej vode. 
 4. Jemne osušte handričkou, ktorá nepúšťa vlákna, alebo nechajte na handričke uschnúť na vzduchu.


Ultrazvukové čističky sú zvyčajne bezpečné, s výnimkou kameňov, ktoré majú inkluzívy.