O mne

Aktuálna ponuka
Galéria všetkých mojich šperkov

Starostlivosť o šperky
Ako si vybrať kameň

Kontakt

Ako si vybrať ten svoj kameň

Neexistujú na to žiadne pravidlá okrem osobných preferencií. Uľahčiť výber vám môžu pomôcť rôzne zoznamy, ktorých je veľa a veľakrát sa líšia. Môžete si vybrať podľa mesiaca narodenia, alebo podľa znamenia zverokruhu. 

Zatiaľ čo „birthstone“ predstavujú mesiac vášho narodenia, „zodiac stone“ sú určené na to, aby zvýraznili a odzrkadľovali najlepšie silné stránky vašej osobnosti na základe charakteristík vašich znamení.

Nech Vás neprekvapí, ak v tabuľkách „birthstone“ nájdete viac kameňov. Tam bývajú nielen „tradičné“ kamene, ale aj „moderné“ kamene. 

(Prax nosenia kameňa podľa mesiaca narodenia vznikla medzi 16. a 18. storočím. Zoznam „tradičných“ kameňov, ktorý vznikol v Poľsku spája aj nepriehľadné aj priehľadné kamene, zoznam moderných kameňov narodenia pochádza z roku 1912 Z USA a vydala ho asociácia klenotníkov.) 

Podľa mesiaca narodenia

Január
Granát

Február
Ametyst

Marec
Akvamarín

Apríl
Diamant

Máj
Smaragd

Jún
Perla, Alexadrit

Júl
Rubín

August
Spinel, Peridot

September
Zafír

Október
Opál, Turmalín

November
Topás, Citrín

December
Tanzanit, Tyrkys, Zirkón

Podľa zverokruhu

Na rozdiel od kameňov narodenia, ktoré sú založené na mesiaci, v ktorom ste sa narodili, drahokamy zverokruhu sú založené na 12 znameniach, ktoré súvisia s umiestnením súhvezdí vo vzťahu k slnku. Verí sa, niektoré drahokamy sú obzvlášť prospešné pre každé znamenie zverokruhu.

Tiež existuje veľa zdrojov a v nich rôzne zoznamy, ja som pre Vás vybrala tie najčastejšie spojenia:

Vodnár
Ametyst

Ryby
Akvamarín

Baran
Diamant

Býk
Zafír

Blíženci
Achát

Rak
Smaragd

Lev
Ónyx

Panna
Jantár

Váhy
Peridot

Škorpión
Opál

Strelec
Topás

Kozorožec
Rubín

 Či už sa rozhodnete prijať svoj kameň mesiaca narodenia, kameň zverokruhu alebo oboje, je to len a len vaša voľba! Ak sa Váš kameň a kameň zverokruhu líšia, Váš výber môže byť riadený intuíciou, preferovaným drahokamom, jeho dostupnosťou a cenou. 

Existuje množstvo mýtov a legiend o rôznych schopnostiach a vlastnostiach, ktoré kamene majú. Či už im veríte, alebo nie, každý kameň má svoju energiu, je darom prírody.  A poznávanie drahých kameňov môže to byť  zaujímavé. 

 A ešte jedna dôležité informácia: nie všetky krásne kamene sú klenotnícky využiteľné, teda nie každý kameň je vhodný do šperku. Ako sa hovorí, nie každý krásny kameň je „klenotnícky významný“.